Magyar Antidopping Csoport

Holléti információ-szolgáltatás kisokos

Kedves Sportolók!

Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és szabályokat, amelyek segítségükre lehetnek a megfelelő és hiánytalan holléti információ-szolgáltatáshoz.

A HUNADO az alábbi három szinten differenciálja a nyilvántartott vizsgálati csoportba tartozó sportolókat:

  • Elsődleges nyilvántartott vizsgálati csoport (RTP);
  • Másodlagos nyilvántartott vizsgálati csoport (TP);
  • Harmadlagos nyilvántartott vizsgálati csoport ("általános csoport", vagy "general pool").

 
 A fenti különbségtétel elsődleges célja, hogy a sportolókat csak a lehető legszükségesebb mértékben terhelje holléti információ-szolgáltatási kötelezettség.
Az egyes szintekhez az alábbi adatszolgáltatási kötelezettség tartozik:
 
Csoport megnevezése Szolgáltatandó holléti információ
Holléti információ 
szolgáltatásának módja
Feltöltés gyakorisága
Elsődleges nyilvántartott
vizsgálati csoport

(RTP)
1. Rendszeres tevékenység
2. Versenynaptár
3. Éjszakai szálláshely
4. Napi 60 perc ráérési idő
ADAMS Negyedévente,
a tárgyhó első napját
megelőző 15 nappal
Másodlagos nyilvántartott
vizsgálati csoport 
(TP)
1. Rendszeres edzés
2. Versenynaptár
3. Éjszakai szálláshely
4. Napi 60 perc ráérési idő
ADAMS Negyedévente,
a tárgyhó első napját
megelőző 15 nappal
Harmadlagos nyilvántartott
vizsgálati csoport
("általános csoport",
vagy "general pool")
1. Rendszeres  edzés
2. Versenynaptár
Egyénileg bekerült sportolók ADAMS Negyedévente,
a tárgyhó első napját
megelőző 15 nappal
Válogatott csapatok* e-mail útján:
teamwhereabouts
@antidopping.hu
Havonta,
legkésőbb a tárgyhót megelőző hónap 
25.napján 12:00 óráig (CET)

*Azon szövetségek részére, amelyek csapatai az általános csoportba kerültek besorolásra, a HUNADO írásbeli tájékoztatást nyújt a holléti információ szolgáltatás részleteiről.

Fontos tudnivalók:

I.  A  holléti információt olyan részletességgel szükséges megadni, hogy az alapján a sportoló felkutatására akár belföldön, akár külföldön bárki akadály nélkül és a sportoló telefonon történő hívása nélkül képes legyen (település, irányítószám, utca, házszám, emelet, ajtó, kapucsengőn szereplő név, a sportlétesítmény neve stb.). Fontos, hogy a megjegyzés rovatban feltüntetett kiegészítő információk a holléti naptárban is szerepeljenek, ne csak a címtárban, mert a doppingellenőrök kizárólag a holléti naptárban található információkat látják!

A nem beazonosítható cím (épület / lépcsőház vagy a lakás pontos számának hiánya), illetve a megadott lakcímen az Önnel való kapcsolatba lépés lehetetlensége (nincs vagy nem működő csengő, nem beazonosítható név a kaputelefonon stb.) a holléti információ szolgáltatásának elmulasztását jelenti. Mivel a nemzetközi szabályozás a doppingellenőr számára a sportolóval való telefonon történő kapcsolatba lépést a helyszínen, csak nagyon speciális körülmények között engedélyezi, a holléti információkban a „kérem hívjanak fel telefonon” megjegyzés nem fogadható el érvényesen megadott, teljes holléti információként.
 Kérjük, hogy mindig győződjenek meg a csengők működőképességéről. Telefonszám megadása – tekintettel a doppingellenőrzés előre be nem jelentett jellegére - a továbbiakban sem elegendő: a helyszínre vezényelt doppingellenőrök főszabály szerint a keresett sportolót telefonon nem hívhatják.

II. Rendszeres tevékenység / Rendszeres edzés

Más-más előírások vonatkoznak a HUNADO Elsődleges Nyilvántartott Vizsgálati Csoport (RTP) és a HUNADO Másodlagos Nyilvántartott Vizsgálati Csoport (TP és General Pool) tagjaira. Ezeket az alábbiakban részletezzük:
 
RTP: A HUNADO Elsődleges Nyilvántartott Vizsgálati Csoport (RTP) tagjai esetében a rendszeres tevékenység megadása - lehetőleg a negyedév valamennyi napjára -, bármely – a napi rutinhoz kapcsolódó – tevékenységet felölelhet, amely során a Sportoló a doppingellenőrök számára elérhető doppingellenőrzés céljából. Elsődlegesen a preferált rendszeres tevékenység maga az edzés (edzési idő és pontos helyszín megnevezése), azonban, ha a sportág sajátosságai, vagy egyéb időszakos okok miatt (pl. sérülés, off-season stb.) az edzések megadása átmenetileg nem lehetséges, úgy bármely egyéb rendszeresen végzett napi tevékenység (időpont és helyszín) is megadható. Azonban kizárólag olyan tevékenység, ahol - a sportoló megítélése alapján - a doppingellenőrzés akadály nélkül lefolytatható. Ilyen tevékenység/helyszín lehet például gyógytorna, munkahely, otthoni erősítés, bármely okból egy adott, jól beazonosítható helyszínen való tartózkodás.
 
TP: A HUNADO Másodlagos Nyilvántartott Vizsgálati Csoport (TP) és General Pool tagjai esetében a rendszeres edzés megadása - lehetőleg a negyedév valamennyi napjára - a WADA előírások alapján (International Standard for Testing and Investigations) kizárólag az edzések feltüntetését jelenti, az edzési idő és pontos helyszín megnevezésével!
Ha bármely időszakos okok miatt (pl. sérülés, off-season stb.) az edzések megadása átmentileg nem lehetséges, úgy annak tényét, okát és becsült időtartamát kérjük, hogy a teamwhereabouts@antidopping.hu email címre írják meg részünkre (amennyiben lehetséges dokumentumokkal alátámasztva), valamint az ADAMS megjegyzés rovatban is jelöljék! Ezekre az időszakokra a napi 60 perces ráérési időt és éjszakai szálláshelyet továbbra is meg kell adni.  
A rendszeres tevékenység/edzés körében az ún. mozgó, nem specifikusan helyhez kötött edzések esetén (tájfutás, kerékpározás, nyíltvízi úszás, kenu stb.) kérjük, az edzésnek azon helyszínének és idejének rögzítését, ahol és amikor a doppingellenőrök gond nélkül felkereshetik (pl.: öltözőbe érkezés és távozás ideje). A rendszerint mozgó edzéseket folytatók esetében mindenképpen preferált a fix helyszínű edzések (pl.: erőnléti edzés, konditerem stb.) megadása.

III. A holléti információkat az adott negyedévre mindig a negyedévet megelőző hónap 15. napjáig kell – az alábbiak szerint – az ADAMS rendszerbe feltölteni, és az aktuális időszakot folyamatosan naprakészen tartani (ha a rendszer a megadott adatok módosítását nem tenné lehetővé, úgy e-mail útján jelezni a teamwhereabouts@antidopping.hu email címre):
 
Kitöltendő periódus: A holléti információ feltöltésének határideje:
január, február, március (I. negyedév) a megelőző év december 15. napja
április, május, június (II. negyedév) a tárgyév március 15. napja
július, augusztus, szeptember (III. negyedév) a tárgyév június 15. napja
október, november, december (IV. negyedév)  a tárgyév szeptember 15. napja
 
 A holléti információk feltöltésekor kérjük figyeljenek arra, hogy a holléti jelentés státusza felül „Elküldve” legyen!

A holléti információk megadásának platformja a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által működtetett ADAMS rendszer, amelynek elérhető webes, illetve applikációs felülete (Athlete Central) is.
Felhívjuk figyelmüket, hogy az ADAMS rendszer elsődlegesen támogatott felülete a webes felület (amely a telefon böngészőjéből is megnyitható), azonban, ha bármely okból kifolyólag a sportolók számára nem elérhető, úgy a telefonos alkalmazás is használható.

Amennyiben a telefonos alkalmazás (Athlete Central) használata mellett döntött, úgy mindenképpen olvassa el arról szóló tájékoztatónkat:
https://antidopping.hu/editor_up/2022/sportolok/WADA_athlete_central.pdf

Az applikáció mind 
optimalizált változata díjmentesen letöltető.
 
Videós útmutató a holléti információk megadásához:
 
 
IV. Hátrányos jogkövetkezmények

Tájékoztatjuk, hogy a holléti információ-szolgáltatás elmulasztása hátrányos jogkövetkezményeket vonhat maga után, ezért kérjük, hogy annak pontos és naprakész szolgáltatására kiemelt figyelmet szíveskedjenek fordítani.
A hatályos nemzeti és nemzetközi szabályok alapján a holléti információ-szolgáltatás körében a sportoló az alábbi mulasztásokat követheti el:
  • a sportoló nem található / nem elérhető az ellenőrök számára a holléti információiban megadott helyen és időben
  • holléti információ-szolgáltatás elmulasztása / holléti információ nem határidőben történő feltöltése
  • hiányos / nem megfelelő / elégtelen / nem beazonosítható stb. holléti információ megadása.
RTP tag esetében doppingvétséget követ el a sportoló, ha a fent felsorolt mulasztásokat 12 hónapon belül legalább három esetben bármely formában megsérti. Ebben az esetben a sportoló a versenyrendszerben szervezett, vagy a sportszövetség, sportszervezet versenynaptárában egyébként szereplő versenyen, és sportszervezet, szövetség által szervezett edzésen, edzőtáborban való részvételtől legalább 2 éves időtartamra eltiltásra kerül. Az eltiltás kivételes esetben csökkenthető, de ebben az esetben sem lehet kevesebb 1 évnél.
TP tag esetében mulasztást követ el a sportoló, ha a fent felsorolt mulasztásokat 12 hónapon belül legalább három esetben bármely formában megsérti. Ebben az esetben az elsődleges nemzeti nyilvántartott vizsgálati csoportba (RTP) kerül áthelyezésre, ahol az elsődleges nemzeti nyilvántartott vizsgálati csoportra vonatkozó hátrányos jogkövetkezmények lesznek rá irányadók.

Együttműködésüket megköszönve és sportsikereikhez sok sikert kívánva,
 
Üdvözlettel:
Magyar Antidopping Csoport